Szkoła Tańca Modern
im. Poli Nireńskiej
Warszawskie Muzeum Tańca


„Nireńska przyjechała do Nowego Jorku mając wiele rekomendacji od swoich nauczycieli w Europie i w Anglii, między innymi od Mary Wigman. Jedna z rekomendacji była od Rudolfa Van Labana, który polecił ją swojej córce, Juanie Laban, dyrektorce wydziału tańca w Adelphi College na Long Island.”

Projekt nawiązuje do koncepcji muzykalności ciała oraz przestrzeni w tańcu, które były głównym źródłem inspiracji dla pionierów tańca modern. Projekt poświęcony jest Poli Nireńskiej, która wychodząc z nurtu awangardy lat 30-stych w Europie, na długo porzuciła eksperymenty z jego ideami, aby odwołać się do nich w ostatniej fazie swojej kariery w Waszyngtonie.

W trwającym sześć dni projekcie na temat analizy źródeł tańca modern w Europie udział wezmą osoby zajmujące się tańcem i performansem. Materiałem wyjściowym będą ćwiczenia pionierów tańca modern działających w latach 1920–1939. W projekcie wykorzystane zostaną praktyki fizyczne i taneczne chórów ruchowych (Chorische Bewegung) Rudolfa Labana, tańca ekspresyjnego (Ausdruckstanz) Mary Wigman oraz Elementarer Tanz, który rozwinęła Maja Lex.

Praca w procesie choreograficznym odbywać się będzie pod kierunkiem Iwony Wojnickiej, Marty Zawadzkiej i Artura Grabarczyka, którzy wraz z reżyserem przestrzeni Romanem Woźniakiem wejdą w proces tworzenia współczesnej choreografii site-specific w architekturze wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współczesne idee modernizmu w muzyce będzie prezentować w swoich utworach Michał Talma-Sutt. Projekt zakończony będzie pokazem dla publiczności.

TERMIN:
2–6 lipca (poniedziałek–piątek):
09.00–11.00 – CHÓR TANCERZY – Iwona Wojnicka i Marta Kosieradzka
12.00–14.00 – CZAS – Marta Zawadzka
15.00–17.00 – PRZESTRZEŃ – Artur Grabarczyk
 
6 lipca (piątek) – próby i pokaz dla publiczności: godz. 19.00 szczegóły
7 i 8 lipca (sobota – niedziela) – otwarte warsztaty
 

MIEJSCE
Muzeum Żydów Polskich POLIN

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa i odbywa się w ramach Warszawskiego Muzeum Tańca